Projekt teatr niezależny.tv

TEATR NIEZALEŻNY TV to seria piętnastu filmów dokumentujących wybrane spektakle teatralne odbywające się w Teatrze Ósmego Dnia w 2011 roku. Materiały wideo zamieszczone na stronie www.teatrniezalezny.tv są wzbogacone o wywiady z twórcami oraz krytykami. Dzięki temu, jest to nie tylko zapis aktualnych zjawisk teatralnych, w tym alternatywnych, ale także próba umieszczenia ich w kontekście, w którym powstawały.

Projekt zrealizowany przez Fundację Teatru Ósmego Dnia oraz grupę qpoznan.tv.

Teatr Ósmego Dnia produkuje spektakle oraz prezentuje wartościowe formacje teatralne często wywodzące się z nurtu studenckiego lub niezależnego. Od lat pokazują się tu również uznane już grupy alternatywne  takie jak Teatr Porywacze Ciał, który na tegorocznym “Festiwalu Teatru Porywacze Ciał” prezentował zarówno swoje stare jak i nowe produkcje.

Celem projektu TEATR NIEZALEŻNY TV jest zachowanie i upowszechnianie tych spektakli teatralnych oraz promocja rodzimego teatru niezależnego. Praktyka pokazuje bowiem, że spektakle dokumentowane są fotograficznie, pozostawiają też po sobie kilka recenzji, z czasem jednak popadają w zapomnienie. 

Do oglądania zamieszczonych na stronie materiałów audiowizualnych zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane teatrem niezależnym, profesjonalistów badających tę tematykę, oraz wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w prezentowanych tu wydarzeniach teatralnych.

Grupa -qp- skupia poznańskich dziennikarzy, operatorów i montażystów. Od 2007 roku prowadzi dokumentację wydarzeń kulturalnych w Poznaniu tropiąc kulturalny potencjał miasta z naciskiem na jego pozainstytucjonalne przejawy. W swoich archiwach posiadają liczone w setkach godzin materiały: większość premier poznańskiej alternatywy teatralnej, dziesiątki freejazzowych improwizacji, terabajty zarejestrowanych wydarzeń w ramach poznańskich festiwali, m.in. Festiwalu Malta, Festiwalu Maski, Festiwalu MadeinPoznań, Festiwalu Animator, Festiwalu Ale Kino!, Festiwalu Tzadik, Festiwalu Ethno Port, Festiwalu Premier Polskiego Teatru Tańca, Polskiej Platformy Tańca, Festiwalu Bliscy Nieznajomi oraz Festiwalu Wiosny.

Wycinek ich działalności można oglądać na stronie www.qpoznan.tv


Maciej Włodarczyk, absolwent politologii, poznański dziennikarz i producent, związany z alternatywną stacją radiową Afera, epizodycznie reporter programu „Wydarzenia” Polsatu oraz programu „Logistyk” (TVN CNBC BIZNES), rzecznik prasowy festiwalu teatralnego „Malta” 2008, pomysłodawca i autor projektu „Poznań 2016.tv” dla Urzędu Miasta Poznania. Pomysłodawca, ideii poznańskiego portalu poświęconego kulturze qpoznan.tv

Maciej Sierpień jest wszechstronnym artystą zajmującym się między innymi video art’em, sztuką operatorską, montażem, grafiką komputerową oraz wizualizacjami. Jest autorem serii filmów o poznańskich instytucjach kulturalnych zrealizowanych dla Urzędu Miasta Poznania. Jest współzałożycielem poznańskiej telewizji kulturalnej qpoznan.tv dla której zrealizował kilkadziesiąt produkcji filmowych, spotów reklamowych oraz dokumentacji ważnych wydarzeń kulturalnych.

Joanna Wojciechowska, mgr filologii romańskiej UAM, mgr filologii rumuńskiej na Uniwersytecie Alba Iulia w Rumunii, absolwentka studiów podyplomowych na wydziale Dyplomacja Kulturalna, koordynatorka oraz szefowa promocji projektu KinoRP, tłumaczka, poznańska dziennikarka związana z alternatywną stacją radiową Afera.